Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 24.09.2018 13:31:40 

Restaurace U  Matýska

 

 

... z historie

 

Vznik této hospody se datuje na počátek 20. století, kdy starostou obce byl pan Antonín Enenkl. Při trvajících problémech s provozovanou druhou hospodou "U Marušky", která stála na konci vesnice a jejíž provozovatel byl pan Eduard Gregor mající negativní vztah k pořádání kulturních akcí, se starosta rozhodne pro stavbu druhého hostince s možnostmi pořádat různé společenské akce. Koupí následně pozemek od paní Nepomuceny Študentové sousedící s jeho domem. Na tomto místě začíná v roce 1912 stavět a 13.2.1912 je mu udělena koncese na provozování živnosti hostinské a výčepní, následně doplněna možností nalévání lihových nápojů. Vzhledem k finanční náročnosti následně uzavírá nájemní smlouvy s různými subjekty a to k provozování hospody, řeznictví a smíšeného zboží. Na sklonku života však musel hospodu provozovat sám, aby nepřišel o koncesi. Po jeho smrti provozuje tuto hospodu jeho manželka až do 5.11.1952, kdy hospoda za dramatickým okolností přechází pod národní správu. Již v roce 1953 však původní hostinská místnost patřící k hostinci, je přidělena jako byt panu Josefu Šestákovi. Ten pak jako náhradu zřídil pod jevištěm v sále na svoje náklady šatnu.

V dalších letech provozovala hospodu Jednota Litovel, která zde měla jako provozovatele několik po sobě jdoucích hostinských. Nejvíce se do podvědomí zapsal pan Josef Zdařil. Nechal hospodu přejmenovat podle známé Drdovy hry "Dalskabáty hříšná ves" s názvem "U Matesa" a vyzdobil čertovskými motivy. Hospoda byla také přestavěna a rozšířená v rámci akce "Z". Hostinský pan Zdařil zde zavedl vaření známého ďábelského guláše a zajistil mu celorepublikovou slávu. Začali zde zastavovat různí známí umělci a všichni co jeli po zdejší hlavní silnici na Ostravu nebo na Slovensko. Pan Josef Zdařil však počátkem roku 1983 tragicky zahynul a jeho následovníci už nic nového do této známé hospody nepřinesli. Hospoda byla na konci 80-tých let navrácena původním majitelům rodině Enenklových. Ti ji pronajímali, ale nájemci zde podnikali s úmyslem rychlého zbohatnutí a nikdo z nich neinvestoval do zvelebnění a ani jídla za moc nestála. Další ránou bylo vybudování dálnice vedoucí okolo Daskabátu.  

K poslední významné změně dochází v polovině roku 2011, kdy se provozovatelkou stává paní Renata Smékalová. Ta Vás v současné době vítá v nově upravených prostorách a s novým názvem "U Matýska" vzniklým z důvodu autorských práv a také po propadu pošramoceného jména. Vrátil se vyhlášený duláš a je snahou vrátit tomuto zařízení jeho bývalou slávu.

 
 
TOPlist